Lokum, Rahat lokum případně Turkish Delight

Lokum

Lokum neboli Rahat lokum případně Turkish Delight je měkká turecká cukrovinka, která se vyrábí v nesčetném množství příchutí a barevných provedení. Nejčastěji se s touto tureckou specialitou setkáte samozřejmě v Turecku a na Balkáně, zejména v Bulharsku, Bosně, Řecku, ale je také velmi oblíbená v anglicky mluvících zemích. V Turecku a Bulharsku najdeme pak celé obchody zaměřené na lokum v nejrůznějších variantách. Rahat lokum pak patří často mezi suvenýry, které si přivážíme z dovolené v Turecku nebo Bulharsku. rahat lokum

Rahat lokum vznikl podle legendy ve středověku na dvoře osmanského sultána, který rád mlsal, ale pro bolest zubu nemohl kousat nic tuhého. Proto dal svému kuchaři úkol, aby mu připravil měkkou sladkost a tak vznikl lokum. První obchod s lokumem v dnešní podobě byl otevřen v Istanbulu v roce 1776. V průběhu 19. století si této výtečné cukrovinky všimli Britové, kteří měli na Blízkém východě silný vliv a začali ji dovážet do Velké Británie a odtud se lokum rozšířil do dalších anglicky mluvících zemí.

Rahat lokum (Turkish delight) můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. Prémiová a taky dražší je varianta, kde jsou kostky lokumu plněny nasekanými jádry ořechů, arašídů, pistácií nebo třeba datlí, pomerančové kůry apod. Levnější variantou je lokum ochucený a obarvený například růžovou vodou, citronem, mátou, skořicí, smetanou, medem, pomerančem a mnoha dalšími příchutěmi. Nejčastěji má lokum žlutou, červenou a zelenou barvu v různě sytých odstínech.

Lokum

Grid
List

Je zde 1 produkt.

Zobrazení 1-1 z 1 položek